Labioplastika je operace vyhledávaná zejména ženami, kterým abnormální délka a tvar pysků narušuje intimní život, znepříjemňuje nošení plavek, spodního prádla či překáží při sportu. Důvody pro labioplastiku však mohou být i čistě estetické.
Věkem naše pokožka přirozeně ztrácí elasticitu a ochabuje. Tento proces se projevuje i v oblasti stydkých pysků, které povadají a prodlužují se. Změny však mohou být způsobeny i dědičnými vlastnostmi kůže, případně vlivem prodělaných porodů. Labioplastika se proto nazývá také omlazením intimních partií.
Při zákroku se operativně odstraní nadbytečná část tkáně. Výsledkem je zmenšení stydkých pysků a obnovení elasticity pokožky již po 6 týdnech od operace.
Při atrofii velkých stydkých pysků, tedy při ztrátě jejich objemu a elasticity, lze operací docílit i jejich zvětšení, toto však bývá jen vzácný požadavek pacientek.
Pro koho je operace vhodná
- Operace je z kosmetického i psychologického pohledu doporučena všem ženám, kterým zvětšené genitálie způsobují potíže při hygieně, sportování či v sexuálním životě.
- Důvodů k zákroku může být mnoho a u každé ženy jsou zcela individuální.
- Operací lze upravit nejen velikost, ale také nežádoucí asymetrii stydkých pysků.
- Zákrok je zpravidla prováděn ženám bez gynekologických potíží a vždy až po dosažení dospělosti, tedy od věku 18 let.
- V případě labioplastiky po porodu, je nutné počkat s operací půl roku od porodu a ukončit kojení.
- Mimořádně důležité je s lékařem konzultovat užívání léků na ředění krve, respektive protizánětlivých léků. Pacientka by je měla před operací vysadit nebo po vzájemné dohodě s lékařem regulovat jejich dávkování.
- Termín operace je vhodné naplánovat tak, aby vycházel krátce po skončení menstruace.
- Plastický chirurg musí pacientku poučit o nezbytnosti správné intimní hygieny v pooperačním období.
- Pokud se týden před zákrokem u pacientky vyskytne nachlazení, viróza nebo chřipka je lepší zákrok odložit.
Operace
Labioplastika se obvykle provádí v celkové anestezii, je ale možné ji provést i jen s lokálním umrtvením oblasti. Záleží na zdravotním stavu a na dohodě pacientky s lékařem.
Zákrok samotný spočívá v odstranění přebytečné kůže z oblasti malých stydkých pysků. Labia je tedy operativně vytvarována do přirozené podoby. Řez a rozsah odebrané tkáně se uskutečňuje s ohledem na maximální zachování nervových zakončení a citlivosti.
Na naší klinice jsou používány vstřebatelné stehy, které samy vypadnou po uplynutí cca 2 týdnů. Kromě rutinních kontrol, tedy není nutná další invazivní lékařská péče. Jizva po samotné operaci je velmi jemná a téměř neviditelná.
Pooperační režim a omezení
- Bezprostředně po operaci je pacientkám doporučováno nosit volnější oblečení.
- Pooperační bolest bývá jen mírná. K tlumení bolesti a nepohodlí mohou být užívány volně prodejné léky proti bolesti.
- Pacientky po labioplastice obvykle odcházejí domů již po operaci.
- Po dobu jednoho týdne od zákroku je vhodné zachovávat klidový režim, vyhýbat se dlouhému sezení, včetně delších jízd autem.
- Je vhodné oblast omývat dezinfekčním mýdlem po každé návštěvě toalety a pro běžnou hygienu je doporučeno sprchování.
- Je doporučováno krytí rány intimní vložkou, některé pacientky však vykazují lepší hojivost ran a snazší rekonvalescenci, je-li operovaná oblast ponechána zcela nekrytá.
- Bezprostředně po zákroku bývají operované partie velmi oteklé, a to jak následkem samotné operace, tak i vlivem napuštění oblasti anestetikem. Otok vyvrcholí 48-72 hodin po zákroku a postupně začne odeznívat, až se za několik týdnů zcela vytratí.
- Podle charakteru zaměstnání pacientky je vhodné, aby si na zhojení rezervovala minimálně 1 týden pracovního volna.
- Pooperační kontrola u lékaře je obvykle po 7 dnech od zákroku.
- Během hojení rány pak není vhodné užívat tampony a nosit těsné oblečení.
- Je třeba počítat s tím, že ke zhojení dojde nejdříve za deset dnů.